Strony internetowe i web design

Bezpieczne zakupy w sieci

hlinfo 18.04.2021

Internet to nie tylko doskonałe miejsce do pracy, nauki i zawiązywania nowych znajomości, ale też świetna przestrzeń do robienia zakupów, któradziś wielu osobom zastąpiła wszystkie galerie handlowe i sklepy. Zakupyonline są pełne zalet, jednak mają również kilka wad. A oto jedna z tych poważniejszych, która może niestety zagrażać bezpieczeństwu kupujących.

To, co raz zostało wrzucone do sieci, nigdy już z niej nie zniknie. Internet jest miejscem, w którym informacje przenoszą się z prędkością światła. Można wrzucić do sieci zalążek jakiejś wiadomości, by już po kilku dniach przemieniła się ona w kilkanaście fascynujących teorii spiskowych. A przecież osoba, która robi zakupy online, musi podać na stronie sklepu większość swoich danych osobowych. Zostaje poproszona o wpisanie imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, adresu e-mail i numerutelefonu. Jeżeli zleca stałą płatność, musi też podać numer swojej karty kredytowej. Te wszystkie kroki są niezbędne, ale jednak w jakimś stopniu ograniczają bezpieczeństwo kupującego.

A z danymi osobowymi może niestety stać się podobnie jak ze zwykłymi plotkami czy wiadomościami. Żaden Internauta nie powinien ich zatem udostępniać, jeżeli nie ma ku temu ważnego powodu. Na zakupach zostanie onie poproszony, ale i tutaj może zachować dodatkową ostrożność. Sklepy często proszą o wypełnienie kilkunastu pól, jednak przy niektórych z nich da się dostrzec małą czerwoną gwiazdkę, a jest to znak, że tylko temiejsca muszą zostać wypełnione. Resztę można pozostawić pustą, by nie udzielać dodatkowych informacji na swój temat. A im mniej danych osobowych trafi do Internetu, tym lepiej. Dzięki temu zakupy online są bezpieczniejsze.

Tagi: